legio

Siatkarki ESPES Sparty Warszawa odniosły siódme zwycięstwo w drugiej lidze kobiet. Tym razem na własnym boisku warszawianki pokonały w trzech setach rywala „zza miedzy” i najbardziej utytułowaną młodzieżową drużynę w kraju – LTS Legionovię Legionowo.

Oba kluby słyną z pracy z młodymi zawodniczkami, a w składach drugoligowych drużyn zdecydowanie dominują juniorki. Rywalizacja tych zespołów trwa od wielu lat, głównie na poletku młodzieżowym. Tu w ostatnich sezonach hegemonem jest klub spod Warszawy, który w zeszłym roku zdobył „potrójną koronę” – czyli Mistrzostwo Polski Juniorek, Kadetek i Młodziczek. W Sparcie jednak swoje poważne siatkarskie kroki stawiało wiele topowych dzisiaj zawodniczek, często późniejszych siatkarek… Legionovii (Monika Bociek, Klaudia Alagierska, Adriana Adamek, Ewelina Polak, Beata Olenderek).

Już pierwsze piłki zapowiadały, że miejscowe postawią trudne warunki gry legionowiankom. Mimo początkowego prowadzenia przyjezdnych (3-6), kolejne akcje należały do Sparty. Dwa bloki Zuzanny Hausman i atak po bloku Marceliny Karpińskiej pozwoliły na odrobienie strat (7-7). W dalszej części seta nieznacznie przeważaliśmy nad rywalem i punkt po punkcie budowaliśmy swoją przewagę (20-17). Wtedy jednak na zagrywce pojawiła się atakująca przyjezdnych – Natalia Dąbrowska, która to czterokrotnie sprawiła nam kłopoty swoją bardzo mocną zagrywką. W tym momencie włączyły się jednak do gry Aleksandra Muda i Julia Siuta, które weszły na podwójną zmianę. To głównie za sprawą zagrywek Siuty, Sparta wyszła na prowadzenie 23-21. Formalności dopełniła atakiem ze środka Hausman, dając nam wygraną w pierwszym secie 25-22.

Druga odsłona była od początku pod pełną kontrolną siatkarek z Bielan. Wypracowana na początku przewaga 10-7, pozwoliła na spokojną grę na całej przestrzeni seta. Ostoją w przyjęciu była Wiktoria Babecka, a kolejne ważne piłki kończyła Karpińska. Grę spokojnie prowadziła nasza siedemnastoletnia Adriana Wełna, która mądrze i co najważniejsze dokładnie dzieliła piłkami do swoich koleżanek. Solidną partię rozegrała Kamila Zakrzewska, która ustaliła wynik atakiem ze skrzydła na 25-22 dla spartanek.

Set numer trzy miał bardzo podobny przebieg. Z akcji na akcję przewaga warszawianek zarysowywała się coraz wyraźniej (10-8, 18-12). Dobre wejście zanotowała Julia Dąbrowska, która posłała w stronę Legionovii dwa asy serwisowe i mocno pracowała w obronie. Jednak kolejny raz w tym spotkaniu w polu serwisowym LTSu stanęła Natalia Dąbrowska. Najpierw zmusiła przyjmujące Sparty do oddania piłki na drugą stronę siatki, a chwilę później zanotowała asa serwisowego przy lekkiej pomocy górnej taśmy. Blok na Zakrzewskiej pozwolił zbliżyć się gościom na trzy punkty (19-22). Od czego ma się jednak „superrezerwową”? Bo chyba tak należy określić wejścia w tym meczu Siuty na boisko. Pewnym atakiem z prawego skrzydła dała Sparcie bardzo ważny punkt. Chwilę później czas dla Sparty (24-22) pozwolił na spokojne przygotowanie ostatniej, jak się okazało, akcji. Zakończyła ją „gwoździem” po prostej Marcelina Karpińska, która w tym meczu zdobyła dla stołecznych najwięcej, bo 16 punktów.

O kilka słów poprosiliśmy reżyserkę gry ESPES Sparty Warszawa, Adrianę WełnęWszyscy wiedzieliśmy, że mecz z Legionovią będzie ciężki. Na trybunach było wielu kibiców, których nie chciałyśmy zawieźć. Przez większość meczu gra była bardzo wyrównana. Kilkukrotnie wkradła się w naszą grę nerwowość, ale wtedy pomogły nam pełne trybuny wspierających nas kibiców. Chciałabym w imieniu zespołu serdecznie im za to podziękować. Cały czas starałyśmy się pokazać z jak najlepszej strony i z każdym setem byłyśmy coraz bardziej pewne siebie. To właśnie pozwalało nam zwiększać przewagę nad przeciwnikiem. Tworzymy z dziewczynami młody i zgrany zespół, nie tylko na boisku. Pracujemy bardzo sumiennie i czujemy, że stać nas na wiele. Najlepszym przykładem jest wygrany 3:0 mecz z Legionovia.

ESPES Sparta Warszawa – LTS Legionovia Legionowo 3-0 ( 22, 22, 22)

Sparta: Wełna, Jachowska, Zakrzewska, Karpińska, Hausman, Gęsina, Babecka (libero) oraz Siuta, Dąbrowska, Muda

Legionovia: Drajer, Parzydło, Skórnóg, Plaga, Woźniak, Warpechowska, Ciejka (libero) oraz Dąbrowska, Słotarska,