spartaZa nami kolejny turniej towarzyski – już po raz trzeci seniorki Sparty zagrały w Memoriale Trenera Krzysztofa Kowalczyka, na którym rozegrały cztery sparingi.

Spartanki trafiły do trudnej grupy z NOSiR-em Nowy Dwór Mazowiecki i Mazovią. Pierwszy mecz został rozegrany dość wcześnie, bo o godzinie 11.00. ESPES Sparta wyszła na prowadzenie 2:0 po tym, jak Dominika Kęsik obiła blok NOSiR-u. Ekipa z Nowego Dworu Mazowieckiego szybko odzyskała rytm, lecz Spartanki długo utrzymywały przewagę (8:5 po uderzeniu Barbary Adamskiej). NOSiR wyrównał stan rywalizacji przy stanie 10:10, lecz nadal toczyła się wyrównana gra. Kiedy Izabela Cieśnik efektownie zaatakowała z krótkiej, było 16:14, ale NOSiR wyszedł na prowadzenie 16:17. Po czasie na żądanie trenera Najmowicza ładnym pojedynczym blokiem popisała się Karolina Dąbrowska, ale już po chwili NOSiR „odjechał”. W końcówce trener wprowadził na boisko Paulinę NiedźwieckąZuzannę Florczak, ale ostatecznie to podopieczne Bartosza Kujawskiego wygrały 22:25.

W drugim i trzecim secie gra Sparty ewidentnie się nie kleiła. Druga partia zaczęła się od stanu 1:5, wówczas na parkiecie zameldowała się Klaudia Jankowska. Nie zatrzymało to rozpędzonego NOSiRu i już po chwili było 11:16. Nadzieje odżyły, kiedy Kamila Dyduła przedarła się przez podwójny blok bardziej doświadczonych rywalek (13:16), ale słaba postawa formacji defensywnych warszawianek przeniosła się na kolejny punktowy „odjazd” NOSiRu (13:21). W drugiej odsłonie Spartanki zdobyły 18 punktów.

Trzeci set rozpoczął się co prawda od równej wymiany (4:4 po ataku Dyduły w sam narożnik boiska), ale NOSiR znowu zdołał „odskoczyć” (5:9). Po dwubloku Kęsik-Florczak było 8:11, a po asie serwisowym Dominiki Kozyry 10:16. NOSiR stale przeważał i szybko zwiększał prowadzenie, by ostatecznie wygrać 17:25 i 0:3 w całym meczu.

NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 3:0 ESPES Sparta Warszawa (25:22, 25:18, 25:17)

Sparta: Grzeszczak, Dyduła, Kęsik, Adamska, Cieśnik, Dąbrowska, Kucińska (libero) oraz Bator (libero), Niedźwiecka, Florczak, Matyszczak, Jankowska i Kozyra.

Znacznie lepszym widowiskiem okazał się drugi sobotni mecz, w którym Spartanki (osłabione o nieobecną Izabelę Cieśnik) zagrały z BlueSoft Mazovią Warszawa.Co prawda premierowa odsłona rozpoczęła się od stanu 0:6 i ekipa z Bielan długo nie była w stanie zredukować swoich strat (12:18), seria dobrych zagrywek Izabeli Matyszczak i świetnych ataków Adamskiej z kontry pozwoliły objąć prowadzenie w końcówce. Dwa punktowe bloki Zuzanny Florczak oraz uderzenia wspomnianej przed chwilą Adamskiej i Kęsik dały Spartankom zwycięstwo 25:22.

Rozpędzone Spartanki szybko wyszły na prowadzenie również w drugim secie (6:4 po ataku Kęsik), jednak seria straconych punktów dała przewagę Mazovii (12:13).  Gra stała się bardzo chaotyczna i choć punkty najlepszych na boisku Kęsik i Adamskiej pozwoliły zmniejszyć straty, Sparta przegrała 21:25.

Kluczowa była trzecia odsłona meczu. Obie ekipy stworzyły na tym etapie bardzo efektowne i przyjemne dla oka widowisko. Po asie serwisowym Karoliny Dąbrowskiej i skutecznym uderzeniu Klaudii Jankowskiej było 5:6. Spartanki wyszły na prowadzenie w środkowej części seta (13:10), a po dwóch świetnych zagrywkach Jankowskiej na tablicy wyników widniał stan 18:14. Niestety, w końcówce Sparcie przytrafiła się cała seria złych przyjęć i Mazovia wyrównała po 19. Spartanki obroniły piłkę setową, a dwa skuteczne ataki Pauliny Niedźwieckiej sprawiły, że obie ekipy miały rozstrzygnąć o zwycięstwie w grze na przewagi. Tu więcej spokoju zachowała Mazovia, która ostatecznie wygrała 25:27.

Drużyna w warszawskiej Ochoty zdominowała początek czwartego seta i wyszła na prowadzenie 8:14. Pomimo tego Spartanki nie poddały się i dzięki dwóm asom serwisowym Dyduły wyrównały po 15. W końcówce punktowały środkowe: Ewa Krzysztoń i Zuzanna Florczak. Po ataku Niedźwieckiej było 23:23, a świetna kiwka zdecydowanie najlepszej w tym meczu Adamskiej dała Spartankom setball (27:26). Kolejne trzy akcje należały jednak do Mazovii, która ostatecznie wygrała to wyrównane starcie 1:3.

ESPES Sparta Warszawa 1:3 BlueSoft Mazovia Warszawa (25:22, 21:25, 25:27, 27:29)

Sparta: Grzeszczak, Jankowska, Adamska, Kęsik, Florczak, Dąbrowska, Bator (libero) oraz Kucińska (libero), Matyszczak, Dyduła, Krzysztoń i Niedźwiecka.

Niedzielne spotkania były znacznie bardziej jednostronne. Trener Najmowicz mocno rotował składem, by na turnieju dać pograć wszystkim swoim podopiecznym. Znacznie częściej na parkiecie oglądaliśmy Dominikę Kozyrę i Paulinę Niedźwiecką, które pierwszego dnia turnieju rzadko pojawiały się na parkiecie. W meczowej „czternastce” doszło do dwóch zmian i pojawiły się w niej Aleksandra StasiakInga Bocheńska, które zastąpiły Olę Bator i Ewę Krzysztoń.

Mecz z AZS Uniwersytetu Warszawskiego był bardzo jednostronny, choć w drugim secie chaotyczna gra Sparty doprowadziła do walki w końcówce. Spartanki potraktowały to starcie treningowo, często próbowały rozwiązań jak dotąd rzadziej stosowanych.

ESPES Sparta Warszawa 3:0 AZS Uniwersytetu Warszawskiego (25:11, 25:22, 25:12)

Sparta: Matyszczak, Dyduła, Niedźwiecka, Kozyra, Bocheńska, Cieśnik, Stasiak (libero) oraz Kucińska (libero), Grzeszczak, Jankowska, Florczak i Dąbrowska.

Bardziej wymagającym przeciwnikiem okazał się nasz drugoligowy rywal – lubelski AZS UMCS. Tym razem w składzie Sparty nie zabrakło Barbary Adamskiej, a walka w poszczególnych setach rozstrzygała się w końcówkach. ESPES Sparta była zespołem zdecydowanie lepszym, a jej gra stopniowo poprawiała się, dając dowód, iż wiele z wcześniejszych problemów wynika z braku zgrania nowo utworzonej ekipy. Po pięciu rozegranych dotychczas sparingach drużyny seniorek trener Najmowicz jest bogatszy o kolejne informacje na temat swoich podopiecznych i kierunków, w jakich należy podążać w najbliższym czasie. Do startu drugoligowych zmagań niespełna dwa tygodnie, w trakcie których nasze juniorki czeka jeszcze wyjazd do Hiszpanii na duży, międzynarodowy turniej, o którym przeczytacie na naszej stronie już niebawem.

ESPES Sparta Warszawa 3:0 AZS UMCS Lublin (25:17, 25:23, 25:22)

Sparta: Grzeszczak, Dyduła, Adamska, Kozyra, Cieśnik, Bocheńska, Stasiak (libero) oraz Kucińska (libero), Florczak, Dąbrowska, Matyszczak i Jankowska.

fot. Marcin Selerski

  • Relacja TV

  • Nabór do sekcji siatkówki

    Sparta Warszawa-Wieżyca 2011 Stężyca
  • Dołącz do nas na Facebooku

  • Patronat medialny


  • Partnerzy

    Dziękujemy Urzędowi Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy za współfinansowanie Obozu Szkoleniowego w Ciechanowie w dniach 7-12.02.2016